Krejčí gólem dokonal obrat Bostonu, Montreal lídrem NHL

28. 11. 2015, 11:20 » Review - Autor: Šimon Rogner

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Hned 12 utkání nám nabídla po jednodenní pauze nejvyšší zámořská soutěž. Fanoušci se rozhodně nenudili, a to už jen z toho důvodu, že osm zápasů bylo rozhodnuto v prodloužení nebo v nájezdech. Boston dokázal po obratu zvítězit v pátém zápase v řadě, zatímco Montreal s Washingtonem neprohráli už čtyři duely v řadě. Drama se odehrálo také v duelu Chicaga s Anaheimem, když Blackhawks dvěma brankami v posledních dvou minutách nejprve vyrovnali, aby poté v prodloužení rozhodli. Výsledky a souhrn prvních pěti utkání vám nabízíme v tomto článku.

BOS BOSTON - NYR NY RANGERS 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

Dávku 12 utkání po denní pauze, během které oslavovali Američané Den díkuvzdání, zahájili hokejisté Bostonu a New York Rangers. První třetina nabídla fanouškům v TD Garden docela dost šancí, většinu z nich měli po bleskovém startu Jezdci, jako první se však ujali skóre Bruins. To jim v 15. minutě zařídil Patrice Bergeron, jenž po zblokované střele Toreyho Kruga z mezikruží prostřelil Lundqvista. Newyorčané zužitkovali svoji mírnou převahu ve druhém dějství, když po dvou minutách vyrovnal po samostatné akce a vyjetí do prostoru mezikruží Oscar Lindberg. O další tři minuty později už hosté dokonce vedli, Bruins totiž nedokázali vyhodit puk z obranného pásma a McDonaghovu nahrávku proměnil v gól Rick Nash. Z vedení se ale lídři Metropolitní divize neradovali dlouho, protože v 10. minutě téže třetiny vyrovnal v přesilovce rychlým projektilem Brett Connolly. I Rangers se dokázali v utkání prosadit v početní výhodě, a to v 10. minutě třetí periody, když s notnou dávkou štěstí v podobě odrazu puku od tyčky do Raska a do branky skóroval J.T. Miller. Vyrovnání domácí ale taktéž přišlo v přesilovce, necelé čtyři minuty před třetí sirénou vyrovnal z dorážky svým pátým zásahem v sezóně Ryan Spooner. Bruins poté zavřeli své soupeře v jejich obranném pásmu, jenže svoje obrovské kvantum šancí nedokázali přeměnit v gól. David Krejčí, který byl při náporu Bostonu na ledě a zásoboval své spoluhráče gólovými nahrávkami, tak zkusil vypálit z modré čáry a jeho střela po několika tečích skončila až za zády švédského gólmana. Rangers už odpovědět nedokázali, a prohráli tak svůj druhý zápas v řadě, zatímco Bruins zvítězili popáté za sebou.

Perličky:
* Bruins vyhráli čtyři týmová utkání v řadě, všechna proti soupeřům z Original Six, poprvé od roku 1967, kdy proběhla velká expanze týmů do NHL.
* Boston vede NHL s 22 zásahy v přesilovkách, a s 32.4% úspěšností je tak nejlepším týmem (22 ze 68 přesilovek).
* Na počet střel zvítězili domácí 34:27.

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


PHI PHILADELPHIA - NSH NASHVILLE 3:2p (1:1, 0:0, 1:1, 1:0)

Ke svému prvnímu vzájemnému zápasu v letošní sezóně se od 21:30 postavili také hráči Philadelphie a Nashvillu. Oběma týmům se v poslední době příliš nedaří, i když Predators jsou na tom podstatně lépe. Na střely v bohatém utkání sice padly v základní hrací době jen čtyři branky, ale rozhodně jich mohlo být více. První zásah totiž mírně favorizovaní Predátoři přidali už po 104 sekundách, když Mike Ribeiro našel zpoza branky najíždějícího Filipa Forsberga, který neměl se zakončením problém. Když navíc Letci po čtyřech minutách od úvodního vhazování vyrovnávali zásluhou Michaela Del Zotta, pro něhož to byl mimochodem první zásah v letošní sezóně, na 1:1, tak se zdálo, že o góly nebude ve Wells Fargo Center nouze. Druhá třetina však žádnou přesnou střelu nepřinesla, na tom se podíleli zejména oba gólmani, tedy domácí Michal Neuvirth a hostující Pekka Rinne, jenž oba zneškodnili v prostřední části po 10 střelách. Skóre se pohnulo až v závěrečné periodě základní hrací doby, na svědomí to měla čtvrtá formace domácích, přesněji Colin McDonald, jenž z dorážky zaznamenal svůj první gól v sezóně. Nashville se takto jednoduše nevzdal a náporem v závěru třetiny zavelel k vyrovnání. Flyers dlouho odolávali, ale nakonec přece jenom padli. Dvacet sekund před třetí sirénou totiž srovnal z dorážky na brankovišti Mike Fisher a poslal zápas do prodloužení. V něm se, jak jsme již po změně formátu zvyklí, střídaly šance na obou stranách. Když ale rozhodčí napočítali na ledě příliš mnoho hostující hráčů, naskytla se Philadelphii příležitost, jak rozhodnout. Což se jim nakonec podařilo. Přesilovkovou kombinaci, do níž se zapojil i Jakub Voráček, zakončil přesnou střelou pod břevno obránce Shayne Gostisbehere.

Perličky:
* Dvaadvacetiletý Gostisbehere si ve své nováčkovské sezóně (loni odehrál pouhé dva zápasy) připsal v sedmi utkáních už pět bodů, z toho tři góly.
* Gostisbehere se stal prvním nováčkem v historii Flyers, který dal v jedné sezóně dvě branky v prodloužení (povedlo se mu to téměř ze stejné pozice 24. listopadu proti Carolině, taktéž v přesilovce a taktéž za asistencí Girouxe a Voráčka - video najdete zde).
* Flyers porazili Nashville poprvé od 1. prosince 2013, doma pak před tímto zápasem naposledy zvítězili 3. února 2012.

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


MIN MINNESOTA - WPG WINNIPEG 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Ke třetímu vzájemnému zápasu v letošním ročníku se s vyrovnanou bilancí 1-1 postavili hráči Minnesoty, v jejichž sestavě se po dlouhé době poprvé objevil Zach Parise, a Winnipegu, za které se ve svém prvním zápase v kariéře v NHL postavil do branky Connor Hellebuyck. Zatímco v předchozích dvou duelech padlo vždycky minimálně osm branek, tak dnes se v Xcel Energy Center takové gólové hody nepořádaly. V prvním dějství měli výrazně navrch hosté z Kanady, kteří svého soupeře přestříleli 11:3, ale kvůli dobrému Dubnykovi jim to bylo na houby platné. Skórovat se jim podařilo až ve vyrovnanější druhé třetině, když se střelou z pravého kruhu trefil při přesilovce Mathieu Perreault. Třetí dvacetiminutovka se opět nesla ve znamení výrazné převahy Tryskáčů, ale že by skórovali z nějakých překrásných kombinací, se říci nedá. Druhou branku přidal po dvou minutách Dustin Byfuglien, který nahodil zpoza branky puk na Dubnyka, jemuž propadl až do branky. Minnesota vyslala v celém zápase na Hellebuycka 15 střel, což bylo mimochodem jen o tři více, než měli hosté v závěrečném dějstvím, z toho pět ve třetí třetině, ale z jedné z nich skórovala. Opět to nebyla nijak pohledná akce, dorážením na brankovišti se prosadil Ryan Carter. Po této brance by si někdo mohl myslet, že když Wild snížil, tak udělají všechno, aby skóre vyrovnali. Divočáci však v sobě tu jiskřičku nenašli, a tak místo vyrovnání udeřilo na druhé straně, když si Nikolaj Ehlers počkal na puk a sám na Dubnyka zvýšil na 3:1.

Perličky:
* Minnesota prohrála druhé utkání za sebou, to Jets vyhráli třetí z posledních pěti utkání.
* Winnipeg se díky vítězství dotáhl na rozdíl jednoho bodu na deváté místo Západní konference právě na Wild, kteří však mají tři zápasy k dobru.
* Minnesotu čeká už dnes další zápas, hostí totiž silný Dallas.

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


ANA ANAHEIM - CHI CHICAGO 2:3p (1:0, 1:0, 0:2, 0:1)

Poprvé od loňského souboje ve finále Západní konference, z něhož vyšli po sedmi zápasech jako šťastnější tým Blackhawks, se střetli hráči Anaheimu a Chicaga. Ducks vstoupili do zápasu mnohem aktivněji a po zásluze se ujali vedení, které jim z brejku zařídil Andrew Cogliano. Hosté si ve druhé dvacetiminutovce vytvářeli možná i více šancí než domácí, jenže na Gibsona v brance Kačerů dlouho vyzrát nedokázali. A jak praví známé úsloví: nedáš, dostaneš. V končící přesilovce Anaheimu to ve 13. minutě prostřední části potvrdil šťastným zásahem Chris Stewart, jenž chtěl celou situaci vyšperkovat nahrávkou na svého spoluhráče před prázdnou branku, ale místo toho poslal vrtící se puk za Crawforda. Hawks se sice snažili ve třetí třetině skóre srovnat, ale stále nemohli dostat puk do sítě. Když už to vypadalo, že Ducks alespoň trochu odčiní porážku z vyřazovacích bojů, tak přišlo snížení. Na starost ho měl v zápase velmi dobře hrající Marián Hossa, který v přesilovce necelé dvě minuty před koncem tvrdou ránou propálil Gibsona. Některým fanouškům obou týmů při tom možná naskočila v hlavě vzpomínka na play off, kdy v pátém utkání série taktéž Chicago prohrávalo na konci o dvě branky, ale Jonathan Toews dokázal dvěma zásahy zápas srovnat (i když nakonec zvítězili v prodloužení Ducks). A přesně toto se téměř přesně opakovalo. 27 sekund před třetí sirénou totiž srovnal i za asistence Patricka Kanea, který si tak prodloužil svoji bodovou sérii už na 18 utkání, Duncan Keith, a poslal zápas do prodloužení. Hráči Anaheimu z toho samozřejmě nemohli mít radost a jakoby ztratili jiskru hrát. Toho využil Brent Seabrook, vzal si puk, objel protihráče a předložil ho volnému Artemu Anisimovi, který rozhodl o výhře Chicaga.

Perličky:
* Kaneova 18 zápasová série je třetí nejdelší v historii Blackhawks a nejdelší v NHL od sezóny 2010/11 (Sidney Crosby - 26+24 ve 25 zápasech).
* Blackhawks vyhráli na střely 32:25.
* Anisimov se trefil ve třetím ze posledních čtyř utkání.

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


WSH WASHINGTON - TBL TAMPA BAY 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

První vzájemné utkání v této sezóně začali lépe domácí hokejisté Washingtonu, kteří svého soupeře v první třetině přestříleli jasně 18:9, a přestože vedli díky typickému přesilovkovému zásahu Alexandera Ovečkina z levého kruhu jen 1:0, ovládali hru a do druhé dvacetiminutovky šli s větším sebevědomím. V prostřední části s tlakem pokračovali, a dokonce povolili Lightning ještě méně střel (12:5), jenže dlouho se nedokázali trefit. Povedlo se jim to až dvě minuty před druhou přestávkou, když v přesilovce usměrnil nabídku Evgenyho Kuznetsova do branky Jason Chimera. Z druhé třetiny to navíc nebylo z domácí strany všechno, na 3:0 totiž zvyšoval Marcus Johansson, který nahrávku Johna Carlsona tečoval do sítě svojí bruslí. Ve třetí třetině převzali iniciativu hosté z Tampy, když domácí přestříleli 20:6 (!), ale na více než dvě branky se nezmohli. Jako první se navíc trefili Capitals, když v další početní výhodě zvyšoval na 4:0 T.J. Oshie. Za Blesky pak snižovali Brian Boyle a Victor Hedman, avšak na konečném výsledku, tedy výhře Capitals, to už nic neměnilo.

Perličky:
* Washington vyhrál čtvrtý zápas v řadě, během pětizápasové série na domácím ledě má bilanci 4-1-0 a celkově zvítězil v pěti z posledních šesti duelů.
* Braden Holtby, jenž si připsal 32 zákroků, prodloužil svoji osobní vítěznou sérii na šest zápasů, a vyrovnal tak svoje kariérní maximum z dubna 2013.
* Trenér domácích Barry Trotz si připsal svoji 618. výhru v kariéře, a překonal tak Jacquese Lemairea na 11. místě historických tabulek NHL.

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


BUF BUFFALO - CAR CAROLINA 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


NJD NEW JERSEY - MTL MONTREAL 2:3s (0:0, 2:1, 0:1, 0:1)

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


CBJ COLUMBUS - PIT PITTSBURGH 2:1p (0:0, 0:0, 1:1, 1:0)

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


DET DETROIT - EDM EDMONTON 4:3p (0:0, 3:2, 0:1, 1:0)

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


FLA FLORIDA - NYI NY ISLANDERS 3:2s (1:0, 1:0, 0:2, 1:0)

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


DAL DALLAS - VAN VANCOUVER 3:2s (1:0, 1:1, 0:1, 1:0)

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.


ARI ARIZONA - CGY CALGARY 2:1p (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Statistické review zápasu najdete ZDE, sestavy týmů ZDE.