SP 2016 PREVIEW: Tým Evropy

12. 09. 2016, 20:00 » Preview - Autor: Šimon Rogner

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Už 17. září začne prvními zápasy navrátivší Světový pohár, a protože na něm budou z velké části nastupovat hráči z NHL a samotný turnaj koneckonců i NHL pořádá, je nasnadě, že se mu budeme věnovat i my. Čtyři týmy jsme si už představili, další čtyři nám ještě zbývají. Dnes pokračujeme s nově stvořeným Výběrem Evropy, ve kterém se představí hráči z evropských zemí mimo Rusko, Švédsko, Finsko a ČR.

Na Světovém poháru v roce 2004 se kromě tradiční šestky nejsilnějších reprezentací (tzn. Kanada, USA, Rusko, Švédsko, Finsko a ČR) dostalo také Německo a Slovensko, stejně tak tomu bylo i v roce 1996. Na znovuzrozený SP se však NHL rozhodla zvolit jiný výběr. Již zmiňovanou šestku ponechala, aby to bylo ještě zajímavější, přidala Tým Severní Ameriky plný kanadských a amerických mladíků a také vytvořila úplně nové mužstvo složené z dalších evropských zemí - nazvané Tým Evropy. Jak si bude tým na své premiéře vést?

Zatímco Tým Severní Ameriky nemá hráče starší 23 let, tak Tým Evropy má s průměrem 29.78 suverénně nejstarší výběr na celém turnaji. Právě to se naplno projevilo v obou přípravných utkáních, které sehrál právě proti severoamerickým mladíkům a po porážce 0:4 včera vyfasoval další prohru, tentokrát 4:7. Hvězdou výběru sice je kapitán Anže Kopitar a najdeme i další zajímavé hráče v čele s Romanem Josim, Matsem Zuccarellem či Mikkelem Boedkerem, ovšem na hvězdné obsazení ostatních účastníků to zdaleka nemá.

Brankáři

Generální manažer Týmu Evropy Miroslav Šatan jmenoval na pozici brankáře dva německé gólmany a jednoho slovenského. O místo jedničky budou bojovat spoluhráči z Islanders Thomas Greiss a Jaroslav Halák, krýt záda by jim v případě zranění měl Phillip Grubauer, jenž byl nominován dodatečně na místo zraněného Frederika Andersena, který by pravděpodobně, kdyby se nezranil, plnil funkci jedničky. Gólmanská trojice není v případě evropského mužstva příliš silná, a přestože přímo nehrozí, že by chytala mizerně, sem tam u ní výpadky očekávat lze.

Obrana

Pokud o brankářích hovoříme jako o průměrných, tak o obraně musíme hovořit spíše podprůměrně. Až na šestadvacetiletého Romana Josiho v ní totiž nejsou žádné vyrůstající hvězdy, stejně starý Luca Sbisa z Vancouveru nepatří mezi každoroční favority na Norris Trophy (to samozřejmě zatím ani Josi, ale má k ní blíže). Dalšími hráči jsou dva vyslanci slovenského hokeje a dva německého, bohužel jde většinou už jen o veterány - devětatřicetiletý Zdeno Chára, třicetiletý Andrej Sekera, čtyřiatřicetiletý Christian Ehrhoff a pětatřicetiletý Dennis Seideneberg. To vše pak doplňuje ještě pětatřicetiletý Švýcar Mark Streit.

Útok

U útoku můžeme konečně mluvit trochu pozitivněji, i když že by se při pohledu na soupisky největších favoritů na vítězství dalo jásat, to se taky říci nedá. Mezi nejdůležitější hráče budou patřit jeden z nejlepších defenzivních centrů v lize a kapitán Anže Kopitar, jemuž by měli na křídlech prvního útoku asistovat například Mikkel Boedker a Mats Zuccarello, oba šikovní křídelníci s dobrou střelou. Frans Nielsen by na druhém centru mohl na křídlech mít slovenskou dvojici Tomáš Tatar - Marián Hossa, Marián Gáborík, mimochodem střelec dvou branek z posledního přípravného duelu, může teoreticky nastupovat vedle Leona Draisaitla a Nina Niederreitera. O defenzivní práci se postarají Pierre-Edouard Bellemare, Jannik Hansen či Tobias Rieder.

Jinými slovy, útok nevypadá zle, někdo by si dokonce mohl říci, že na tom Tým Evropy je srovnatelně či dokonce lépe než česká reprezentace, se kterou se ve skupině, kde narazí ještě na Kanadu a USA, potká. Problémem by však mohla být přestárlá a pomalá defenziva, jež nemusí vždycky stačit odolávat útokům rychlejších protivníků či ne úplně špičkoví brankáři, u kterých je větší náchylnost k chybám. Sečteno a podtrženo: je těžké nějakým způsobem Tým Evropy popsat, protože jde o směs hráčů z různých zemí, kteří někteří spolu nikdy v životě v jednom mužstvu nehráli. Je na trenérovi Ralphu Kruegerovi, aby tyto hráče dal dohromady a připravil na turnaj.

SOUPISKA TÝMU EVROPY

BRANKÁŘI
Thomas Greiss (Německo, New York Islanders), Philipp Grubauer (Německo, Washington Capitals), Jaroslav Halák (Slovensko, New York Islanders)

OBRÁNCI
Zdeno Chára (Slovensko, Boston Bruins), Christian Ehrhoff (Německo, bez angažmá), Roman Josi (Švýcarsko, Nashville Predators), Luca Sbisa (Švýcarsko, Vancouver Canucks), Dennis Seidenberg (Německo, bez angažmá), Andrej Sekera (Slovensko, Edmonton Oilers), Mark Streit (Švýcarsko, Philadelphia Flyers)

ÚTOČNÍCI
Pierre-Edouard Bellemare (Francie, Philadelphia Flyers), Mikkel Boedker (Dánsko, San Jose Sharks), Leon Draisaitl (Německo, Edmonton Oilers), Marián Gáborík (Slovensko, Los Angeles Kings), Jannik Hansen (Dánsko, Vancouver Canucks), Marián Hossa (Slovensko, Chicago Blackhawks), Anže Kopitar (Slovinsko, Los Angeles Kings), Nino Niederreiter (Švýcarsko, Minnesota Wild), Frans Nielsen (Dánsko, Detroit Red Wings), Tobias Rieder (Německo, Arizona Coyotes), Tomáš Tatar (Slovensko, Detroit Red Wings), Thomas Vanek (Rakousko, Detroit Red Wings), Mats Zuccarello (Norsko, New York Rangers)

HLAVNÍ TRENÉR
Ralph Krueger