Pennsylvániu ovládli Flyers, Bolts deklasovali trápiacich sa Hawks

14. 01. 2021, 07:55 » Review - Autor: Tomáš Zahorák

Program 104. ročníka NHL započal už dnes v noci kvalitnou päťzápasovou porciou. Brány do novej sezóny otvorila slávna bitka o Pennsylvániu, Severnú divíziu neskôr odštartovalo divoké stretnutie medzi dvoma mužstvami z Original Six a svoj úvodný duel si odkrútili už aj úradujúci šampióni z floridskej Tampy Bay. O tom, ako sa dnes darilo možno práve vášmu obľúbenému tímu, sa môžete dočítať v nasledujúcich riadkoch.

PHI PHILADELPHIA - PIT PITTSBURGH 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)

V otváracom dueli sezóny si to medzi sebou rozdali Penguins a Flyers. Prvá z ôsmich bitiek o Pennsylvániu sa skončila víťazne pre Philadelphiu, ktorá zdolala svojich odvekých rivalov v pomere 6:3. Úvodný presný zásah nového ročníka NHL si na svoje konto pripísal Mark Jankowski z Pittsburghu. Ešte pred koncom prvej tretiny sa však „letci“ dokázali zásluhou dvoch presilovkových gólov Van Riemsdyka a navrátilca Patricka dostať do vedenia. Kľúčovou sa nakoniec stala tretia tretina, ktorá vďaka trom trefám do čierneho patrila práve Philadelphii. Mužstvo pod vedením Alaina Vigneaulta si tak pripísalo prvú výhru v sezóne.

Perličky:

* Philadelphia dokázala streliť až šesť gólov z 25 striel, vďaka čomu teraz majú vynikajúcu 24-percentnú úspešnosť streľby.

* Hviezdou stretnutia sa stal iba 20-ročný útočník Flyers Joel Farabee, ktorý zaznamenal jeden gól a tri asistencie. So štyrmi kanadskými bodmi momentálne vedie celú NHL.

* Na strane porazených sa darilo najmä tretej formácii v zložení McCann – Jankowski – Tanev. Trojica forvardov si dovedna pripísala dva góly a tri asistencie.

Štatistické review zápasu nájdete TU.

TOR TORONTO - MTL MONTREAL 5:4p (1:2, 2:1, 1:1, 1:0)

Divoká prestrelka medzi Torontom a Montrealom započala dianie v kanadskej Severnej divízii. Úvod stretnutia zachytili lepšie Habs, keď sa im zásluhou Nicka Suzukiho podarilo využiť druhú presilovú hru zápasu. Zhruba o tri minúty neskôr dokázali Leafs nájsť promptnú odpoveď vďaka Williamovi Nylanderovi, no 23 sekúnd pred koncom úvodnej časti sa ešte presadil nováčik v mužstve Canadiens Josh Anderson. Montreal využil na začiatku druhej tretiny aj ďalšiu ponúknutú presilovku, tentokrát gólom z hokejky Tomáša Tatara. Výsledková listina však od tohto momentu patrila Torontu, ktoré sa počas posledných 22 minút riadnej hracej doby presadilo hneď trikrát. Za stavu 4:4 potom putoval zápas do predĺženia, v ktorom rozhodol obranca Maple Leafs Morgan Reilly.

Perličky:

* Jedná sa o prvú výhru Toronta nad Montrealom po takmer dvoch rokoch. Naposledy sa Leafs radovali z výhry 24.2.2019, ak nepočítame prípravu pred uplynulou sezónou.

* Spolupráca medzi trojicou Vesey – Tavares – Nylander zafungovala veľmi dobre. Hráči z tejto formácie sa bodovo podieľali na všetkých góloch Toronta, pričom sami streli až štyri z nich (dva Nylander a po jednom Tavares a Vesey).

* Vynikajúci debut v novom drese má za sebou Josh Anderson, ktorý sa presadil hneď dvakrát. Už teraz má teda na konte viac gólov než v minulej sezóne.

* Oba tímy excelovali počas početnej výhody. Habs využili dve zo štyroch a Leafs zase dve z piatich ponúknutých príležitostí.

TBL TAMPA BAY - CHI CHICAGO 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Sezónu dnes odštartovali aj obhajcovia titulu z Tampy, ktorí deklasovali Chicago Blackhawks 5:1. Lightning rozhodli zápas už v prvej tretine. Najprv sa v početnej výhode presadil Ondřej Palát, neskôr ho nasledoval Mathieu Joseph a po ňom aj Anthony Cirelli, ktorému asistoval Erik Černák. V druhej časti hry využil druhú zo štyroch presilových hier Tampy kapitán Steven Stamkos a v tretej tretine ho nasledoval aj spoluhráč z prvého útoku Brayden Point. Výsledok v závere už iba kozmeticky upravil Dylan Strome vďaka kurióznemu gólu počas jednej z troch presiloviek Hawks.

Zápasu malo predchádzať zdvihnutie banera pre víťazov pod strop Amalie arény, no organizácia Lightning sa nakoniec rozhodla počkať s týmto oslavným gestom na návrat fanúšikov.

Perličky:

* Od roku 2016 spolu odohrali tieto dva tímy desať duelov. Až v deviatich prípadoch sa z výhry tešili hráči Bolts.

* Výborne sa v dnešnom zápase prezentovali najmä prvé dve formácie Lightning. Okrem Jana Ruttu si totiž každý hráč pripísal aspoň jeden kanadský bod.

* Na strane Hawks sa darilo iba štvrtému útoku v zložení Highmore – Kämpf – Carpenter. Ten si ako jediný udržal kladné čísla v počte vyslaných a obdržaných streleckých pokusov (8:6).

EDM EDMONTON - VAN VANCOUVER 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)

Severná divízia pokračovala po zápase z Toronta ďalším plodným stretnutím, tento raz medzi Vancouverom a Edmontonom. V úvodných dvoch tretinách padli len tri góly, dva do bránky domácich a jeden za Holtbyho chrbát. V tretej perióde sa však hra už rozprúdila vďaka sekvencii piatich presných zásahov, ktorú započal Darnell Nurse už po desiatich sekundách od úvodného buly. Približne o minútu a pol nasledovala odpoveď Adama Gaudettea a o rovnaký čas neskôr na neho nadviazal aj Brock Boeser. Adam Larsson následne znížil stav na 4:3, no vďaka druhej trefe z hokejky Boesera sa Canucks opäť vzdialili Oilers na rozdiel dvoch gólov. V závere si už „kosatky“ nepripustili žiadne komplikácie, a tak sa teraz môžu radovať z prvého víťazstva v sezóne.

Perličky:

* Útočník Canucks Nils Höglander si vo svojom debute pripísal prvý gól v NHL.

* Najlepší výkon predviedla druhá formácia Vancouveru, z ktorej každý hráč získal minimálne po jednom kanadský bod. Menovite sú to Bo Horvat (1+1), Tanner Pearson (0+2), Quinn Hughes (0+2), Nils Höglander (1+0) a Travis Hamonic (0+1)

* Adam Larsson dorovnal dnešným presným zásahom svoj gólový zápis z minulej sezóny.

COL COLORADO - STL ST LOUIS 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Ako poslední si svoje sily zmerali dvaja favoriti na víťazstvo v Západnej divízii. Duel medzi Coloradom a St. Louis však skončil jednoznačnejšie, než sa dalo čakať. Už v piatej minúte sa o prvý a zároveň posledný gól Avalanche postaral počas presilovej hry André Burakovsky, na čo neskôr nadviazali dvoma gólmi Oskar Sundqvist a Jordan Kyrou. V druhej perióde sme góly nevideli, a tak sa o osude stretnutia rozhodlo až v tretej časti. V nej sa prvým gólom vo farbách Blues predstavil oslávenec Kyle Clifford a druhým presným zásahom spečatil výsledok 1:4 Oskar Sundqvist.

Perličky:

* Kyle Clifford dnes oslávil okrúhle 30. narodeniny naozaj parádne. Vo svojom debute v drese St. Louis zaznamenal gól a pomohol tak Blues k dôležitej výhre nad náročným súperom.

* Fantasticky zachytal brankár Blues Jordan Binnington, ktorý dokázal zneškodniť 26 z 27 striel Avalanche. Pripísal si tak vynikajúcu 96,3-percentnú úspešnosť zákrokov.