Preview 2023/2024: Buffalo Sabres

16. 09. 2023, 18:00 » Preview - Autor: Tomáš Novotný

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Od úspěšné doby, kdy lize dominoval Dominik Hašek, uběhl nějaký ten pátek. Buffalo se rapidně změnilo a v posledních letech marně buší na dveře vyřazovací části. I díky dlouhému trápení dostávají „Šavle“ příležitost na nejvyšších příčkách draftu. Přestavba se jim daří a je možné, že ve třinácté sezóně od posledního play-off svojí smutnou sérii ukončí.

Dlouho se zdálo, že do bojů o Stanley Cup pronikne tým, v jehož čele stál Jack Eichel. Po problémech s managmentem a trucování se jej Sabres rozhodli zbavit. A zpětně se to bere jako nejlepší možnost pro obě strany. Eichel vyhrál Stanley Cup dříve než jeho sok z ročníku McDavid a z Buffala spadla negativní deka, na které měl především podíl její plánovaný franchise hráč. V posledních letech vyletěl jako raketa Tage Thompson, který se dostal do role bodového lídra týmu. Do jednoho z nejlepších beků ligy se vypracovala jednička draftu 2018 Rasmus Dahlin, základní kámen defenzivy Buffala.

Statistiky poslední sezony


#TEAMGPWLOTLPTSGF:GASOHOMEAWAY
20.CBJ Buffalo Sabres824233791296:3003-317-20-425-13-3

GP- Počet odehraných zápasů, W- Výhry, L- Prohry, OTL- Prohry v prodloužení, PTS- Body, GF :GA- Poměr vstřelených gólů k inkasovaným gólům, SO- Bilance při nájezdech, HOME- Bilance doma, AWAY- Bilance venku

UPLYNULÁ SEZONA

Buffalo nakoplo minulý ročník velmi dobře, než přišla první krize v listopadu, kdy hned osmkrát v řadě padli. Na přelomu roku se však svěřenci Dona Granata začali zvedat a zapojili se do honby za play-off. Až do posledních chvil se tým ze státu New York držel doslova na dostřel. Spolu s Pittsburghem a Floridou se rvali o poslední místo rvali do konce, nakonec se spolu s Tučňáky museli sklonit před posledním finalistou ligy. Jedno pozitivum si však Sabres mohli vzít, a to je 25 výher na hřištích soupeřů.

PŘÍCHODY A ODCHODY
HLAVNÍ PŘÍCHODY

CONNOR CLIFTON
ERIK JOHNSON
DUSTIN TOKARSKI
Bedard
Hall
Perry
PŘEDCHOZÍ TÝM
PŘEDCHOZÍ TÝM
PŘEDCHOZÍ TÝM
CBJ
CBJ
CBJ


HLAVNÍ ODCHODY

MALCOLM SUBBAN
VINNIE HINOSTROZA
ILYA LYUBUSHKIN
JT
Stalock
CJones
NOVÝ TÝM
NOVÝ TÝM
NOVÝ TÝM
OTT
OTT
CBJ


PŘÍBĚH LÉTA
CBJ
Vinny is back!

Překvapivě se největší příběh neudál v hlavním týmu, ale v rezervním celku Rochesteru. Českému fanouškovi se výrazně přiblížila šance, že uvidí dalšího českého trenéra na lavičce NHL. Českobudějovická legenda Václav Prospal se stal asistentem trenéra na farmě Buffala, kde bude pomáhat hlavním kouči Sethu Appertovi. Prospal tak bude zblízka dohlížet na vývoj Jiřího Kulicha a Lukáše Rouska, kteří by v následující sezóně měli pendlovat mezi farmou a hlavním týmem. Zároveň bude prvním českým trenérem v AHL od Jaroslava Modrého, který v letech 2017-20 působil na farmě Los Angeles.

SEZONA 2023-24

Jak již bylo zmíněno, tažení Buffala za play-off by se nemělo obejít bez české účasti v podobě Kulicha a Rouska. Uvidíme Rasmuse Dahlina jako jednoho z hlavních kandidátů na Norris Trophy. Tage Thompson se přehoupne přes stobodovou hranici a Devon Levi se vypracuje v jedničku Sabres.

PŘEDPOKLADANÁ SESTAVA

ÚTOKY

JEFF SKINNER
TAGE THOMPSON
ALEX TUCH
TH
BEDARD
Reichel
CASEY MITTELSTADT
DYLAN COZENS
VICTOR OLOFSSON
JORDAN GREENWAY
PEYTON KREBS
JOHN-JASON PETERKA
ZEMGUS GIRGENSONS
TYSON JOST
KYLE OKPOSO


OBRANNÉ PÁRY

RASMUS DAHLIN
MATTIAS SAMUELSSON
Jones
Jones
OWEN POWER
HENRI JOKIHARJU
ERIK JOHNSON
CONNOR CLIFTON

BRANKÁŘI


ERIC COMRIE
Mrázek
UKKO-PEKKA LUUKONEN


ZASLOUŽÍ SI POZORNOST

Karlovarský expres, majitel stříbrné medaile ze šampionátu dvacetiletých. To je Jiří Kulich, centr momentálně záložního týmu. Střela z one-timeru a rychlost, to jsou jeho obrovské přednosti, které mu vynesou šanci v hlavním týmu. Jeho progres v AHL si chválili všichni zástupci Sabres, je jen otázkou času, kdy dostane příležitost v zápase NHL.

TIP NA UMÍSTĚNÍ

Otevřete šampaňské a slavte. Buffalo protrhne své dlouholeté trápení a dostane se do bitev o Stanley Cup. Sabres budou celou sezónu patřit k aspirantům na postup a na silném východě se vměstnají mezi postupovou osmičku. Vynahradí si tak těsný neúspěch ze sezóny 22-23.