MSJ 2013: Švýcaři mají další bod, Kanada zdolala USA

30. 12. 2012, 13:05 » Mistrovství světa - Autor: NHLportal.cz

Dopolední zápasy na mistrovství světa přinesly opět tuhé boje. Jak ve skupině A, tak ve skupině B se jednalo o velmi vyrovnané zápasy, o čemž koneckonců svědčí i výsledky z obou duelů. Utkání skupiny A začalo už v 8:30 a Švýcarsko opět dokázalo, že se s ním na letošním mistrovství musí počítat. Další výborný výkon málem přinesl i tři body. Finové ale dokázali stáhnout dvougólové manko a radovali se z vítězství na nájezdy. Kanada se v zámořském derby představila proti Spojeným státům. Američané nepodali vůbec špatný výkon, ale na silnou Kanadu to těsně nestačilo a výběr USA tak zůstává pouze na třech bodech.

Finsko - Švýcarsko 5:4 po sn. (0:2, 2:0, 2:2 - 0:0)

Švýcarský juniorský výběr potrápil opět favorita a ještě pár chvil před koncem mohl brát všechny tři body za vítězství nebýt Markuse Granlunda, jenž srovnal stav zápasu v předposlední minutě základní hrací doby a vynutil si tak prodloužení.

Začátek utkání zahájili lépe švýcarští hokejisté, kteří po úvodní početní výhodě vyhrávali na střely již 8:0. Po polovině periody svěřenci Seana Simpsona otevřeli skóre dvěma rychlými brankami. Nejdříve se v čase 13:01 prosadil Lino Martschini a o minutu později ho napodobil forward první lajny Sven Andrighetto.

Finští junioři se dočkali úspěchu až ve 26. minutě, kdy Markus Granlund tečoval odražený touš a snížil stav utkání na 1:2. O vyrovnání se postaral v 31. minutě při přesilové hře pět na tři Teuvo Teravainen. V této třetině se strany obrátily a aktivnějším celkem se stal po výrazné střelecké převaze tým Finska.

Poslední perioda začala podklouznutím útočníka v modrých barvách ve vlastní obranné třetině, poté se puku zmocnil Alessio Bertaggia a poslal ho za záda brankáře Korpisala. Finové si nedokázali vytvořit souvislejší tlak a k puku se častěji dostávali hokejisté helvetského kříže, kteří v 52. minutě zvýšili svůj náskok na 4:2. Finským juniorům se povedlo o dvě minuty později při přesilové hře snížit, do odkryté svatyně se trefil po druhé v utkání Teravainen. Dvě minuty před koncem odvolali reprezentanti Suomi svého brankáře a výhodu o jednoho muže v poli po několika sekundách využil Markus Granlund, který vyrovnal stav na 4:4.

Prodloužení zahájili svěřenci Harriho Rindella přesilovou hrou, kterou nevyužili a zápas okusil i samostatné nájezdy, ve kterých v páté sérii rozhodl hrdina dnešního duelu Markus Granlund.

Branky: 26. Granlund (Vainio, Salomaki), 31. Teravainen (Barkov, Salomaki), 54. Teravainen (Salomaki, Ristolainen), 59. Granlund (Armia), 2. Granlund - 14. Martschini (Simion, Kukan), 15. Andrighetto (Kunzle, Richard), 42. Bertaggia, 52. Simione (Bertschy, Zangger).

Kanada - USA 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Dramatický zápas se odehrál v Ufa Areně mezi Kanadou a Spojenými státy. Kanadští hokejisté šli do zápasu jako favorit a svou pozici začali brzy obhajovat. Nejproduktivnější hráč turnaje, Ryan Nugent-Hopkins, poslal Kanadu do vedení na začátku 8. minuty, kdy dostal až příliš mnoho prostoru od amerických obránců. Uběhlo něco málo přes sedm minut a branky se dočkal také druhý nejproduktivnější hráč Kanady a celého turnaje, Ryan Strome. Ten dostal nabídku před branku a zvedl puk pod břevno.

Celkově se v první třetině měl Gibson co ohánět. Druhá třetina přešla s velkým klidem, šance se prakticky nerodily a brankáři se spíš nudili. Výjimku tvořily snad jen přesilové hry obou celků.

Až třetí třetina přinesla pořádné vzrušení. Jones nejprve mohl definitivně rozhodnout, ale ztroskotal na Gibsonovi a Američané se probudili. V 52. minutě tvrdě vypálil Jacob Trouba a trefil přesně mezi Subbanovy betony. V poslední minutě si ve hře bez brankáře Američané vytvořili drtivý tlak, Kanaďané zastavovali puky skutečně na brankové čáře, ale svou svatyni uhájili a získali tak další tři body.

Branky: 8. Nugent-Hopkins (Huberdeau, Scheifele), 15. Strome (Ritchie, Camara) - 52. Trouba (Galchenyuk, Reilly).
Počet střel: 32-37
Trestné minuty: 14-34