Králi z LA sfúkli Kosatky z Vancouveru

10. 11. 2013, 08:27 » Review - Autor: Alex Körtvélyesi

Najdramatickejší zápas sobotňajšej noci bol duel Phoenixu a Washingtonu. Najskôr viedli domáci, potom šnúrou troch gólov otáčali Capitals. V poslednej tretine však český brankár hostí Neuvirth dvakrát inkasoval, nerozhodlo sa ani v predĺžení. V samostatných nájazdoch boli hostia úplne bezzubí, netrafil sa ani hviezdny Ovechkin. Los Angeles hladko vyhral nad Vancouverom a bodovo sa doťahuje na najsilnejších v najsilnejšej divízii tejto sezóny. V Pacifickej divízii je momentálne rozdiel medzi prvým a piatym tímom sedem bodov. Philadelphia ukončila svoje trápenie, aj keď víťazstvom nad ešte slabšími Oilers. Zdeno Chára svojím gólom zavelil k víťazstvu Bostonu nad Torontom, keď domáci ubránili aj nebezpečného Philla Kessela. Ani Crosby, ani Malkin neprekonali vynikajúcu obranu St. Louis na čele so slovenským gólmanom Halákom a Penguins prehrali 1:2. Blackhawks idú naďalej ako po masle a aj zásluhou dvojgólového Mariána Hossu jednoznačne zvíťazili v texaskom Dallase.

PHI PHILADELPHIA - EDM EDMONTON 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)

Domáci viedli po úvodnej tretine 2:0 (strelcami boli Rosehill a Hartnela). To u Flyers v minulej sezóne nebolo nič výnimočné. Ale v tejto sa to stalo prvýkrát, že viedli o dva góly, ba že vôbec viedli. Brankár Oilers Dubnyk držal svoj tím nad vodou a hostia Perronom na konci druhej časti znížili. V 52. minúte strelil svoj prvý gól v sezóne domáci Claude Giroux a tešil sa tomu nielen on sám, ale celá striedačka oslavovala ako keby to bol jeho tridsiaty v sezóne. Pochopiteľne, pretože domáci kapitán sa trafil po prvýkrát v 21 zápasoch. Hostia sa ešte raz vrátili do zápasu (skóroval T. Hall v presilovke), ale defenitívu zabezpečil Philadelphii Lecavalier tri a pol minúty pred koncom.

Perličky:
* Claude Giroux dosiahol v zápase métu 300 bodov v kariére.
* Flyers ukončili domáce „gólové suchoty“, keď Jay Rosehill skóroval po 177 minútach a 22 sekundách bez gólu v domácich zápasoch.
* Asistovali obaja Česi, Voráček za domácich ako aj Hemský za hostí.

OTT OTTAWA - FLA FLORIDA 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Na info-kocke v Scotiabank Place svietil čas 2:04 prvej tretiny a skóre 2:0 pre domácich. O dve minúty neskôr bol rozdiel v skóre iba jednogólový, keď sa trafil Nick Bjugstad (asistoval Kopecký). Ottawský MacArthur sa postaral o to, že po dvoch tretinách viedli Senators opäť o dva zásahy. Na začiatku tretej tretiny Panthers nevyužili dlhú presilovku o dvoch hráčov, a hostia zásluhou Marcela Goca iba znížili. Vylúčenie 30 sekúnd pred koncom tretiny znemožnilo Panterom hrať power play.

Perličky:
* Brankár hostí Tim Thomas chytal svoj prvý zápas od 22. októbra.
* Slovenský útočník Tomáš Kopecký prvýkrát bodoval až v 17. zápase sezóny, na prvý gól stále čaká.
* Obranca Floridy Erik Gudbranson bol trikrát vylúčený – v jednom prípade jeho tím inkasoval a tretíkrát sa „nechal“ vylúčiť v 60. minúte...

BOS BOSTON - TOR TORONTO 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Skóre rušného zápasu otvoril v presilovke domáci kapitán Zdeno Chára svojím tretím gólom v sezóne. Vynikajúco chytali obaja brankári, domáci Tuuka Rask ako aj hosťujúci James Reimer. Preto bolo po dvoch tretinách skóre iba chudobných 1:1. V 37. minúte vyrovnal kanonier Maple Leafs Lupul. O víťazstve Bruins rozhodli dva góly Medveďov na začiatku a na samom konci tretej tretiny. Zhodou okolností oba padli z hokejky Patricea Bergerona. Prvý strelil v presilovke a druhý do opustenej klietky Toronta pri power play súpera.

Perličky:
* Boston vyhral iba tretíkrát v posledných siedmich zápasoch.
* Torontský forvard Joffrey Lupul strelil svoj ôsmy gól.
* Boston vyhral aj vďaka 67-percentnej efektivite v presilovke - využil dve z troch.

DET DETROIT - TBL TAMPA BAY 2:3p (1:1, 0:1, 1:0, 0:1)

Red Wings opäť nevyužili domáce prostredie, aj keď tentoraz neboli ďaleko od úspechu. V Joe Louis Arene sa aj ujali vedenia Henrikom Zetterbergom, ale v polovici prvej tretiny vyrovnal Malone svojím iba druhým gólom v sezóne. Naopak Stamkos je už na čísle 14, keď v 33. minúte opäť presunul misku váh na stranu Lightning. Zetterberg to však nenechal len tak a v čase 55.48 vyrovnal a zápas išiel do predĺženia. V ňom bolim šťastnejší hostia a Teddy Purcell rozhodol.

Perličky:
* Na víťazný gól Tampy Bay prihrával Richard Pánik.
* Ryan Malone odohral 600. zápas v kariére.
* Pavel Datsyuk vyšiel bodovo naprázdno, keď predtým bodoval v šiestich zápasoch v rade.

CAR CAROLINA - MIN MINNESOTA 2:3s (1:1, 1:1, 0:0, 0:1)

Bol to absolútne vyrovnaný zápas, tretiny zhodné a na strely „vyhrali“ Wild 30:29. Skóre zahájil hosťujúci Jason Pominville, ktorý po prestupe z Buffala v novom drese doslova žiari. Hostia sa z vedenia dlho netešili, vyrovnával Ryan Murphy v 5. minúte zápasu. V druhej tretine sa blysol Jiří Tlustý a jeho zásluhou domáci už viedli. Fontaine vyrovnal v 32. minúte a potom tak domáci Peters, tak aj brankár Minnesoty Harding „zatiahli rolety“. Rozhodovali až nájazdy, v ktorých rozhodol nik iný ako - Pominville.

Perličky:
* Jason Pominville (MIN) strelil svoj 200. gól v kariére.
* Zo šiestich samostatných nájazdov strelci premenili päť!
* Minnesota vyhrala nad Carolinou po prvýkrát vonku.

CBJ COLUMBUS - NYI NY ISLANDERS 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Hneď po prvom striedaní odstúpil zo zápasu pre zranenie kanonier hostí Thomas Vanek. Aj tak Ostrovania držali krok s domácimi, po dvoch tretinách bolo skóre vyrovnané. V tretej tretine sa však prejavila túžba Blue Jackets konečne po piatich prehrách zvíťaziť. Už v 27. sekunde poslednej časti hry zúžitkoval presilovku R. J. Umberger, a keď o tri minúty neskôr Atkinson zvýšil na 4:2, bolo prakticky rozhodnuté.

Perličky:
* V 1. tretine išlo na obe brány iba 11 striel, z toho deväť striel išlo na konto Islanders.
* Marián Gáborík vyšiel strelecky naprázdno už v šiestom zápase za sebou.
* Minuloročný víťaz Vezina Trophy Sergej Bobrovsky mal 24 zásahov a prihral na Wisnievskeho gól do prázdnej brány.

STL ST LOUIS - PIT PITTSBURGH 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Ďalšie vydarené predstavenie slovenského gólmana Jaroslava Haláka, ktorý mal síce menej práce ako jeho náprotivok Marc-Andre Fleury, ale aj zásluhou jeho 19 zásahov vyhrali Blues už jedenásty zápas z posledných 15. Svojich spoluhráčov Jaro podržal hlavne v prvej tretine - zmaril dve šance Sidneyho Crosbyho. Hviezda Pittsburghu skončila v zápase bez bodu. Prvý gól Blues strelil Ryan Reaves na začiatku druhej časti, z presilovky potom Tučniaci zásluhou Jussiho Jokinena vyrovnali. Víťazný gól a prvý v tejto sezóne zaznamenal Kevin Shattenkirk.

Perličky:
* St. Louis je jedným zo štyroch tímov (ďalšie sú San Jose, Edmonton a Chicago), proti ktorým Crosby ešte v kariére nestrelil gól.
* Alex Steen (STL) bodoval v desiatom zápase za sebou. Iba v jednom zápase sezóny si nepripísal bod(!).

DAL DALLAS - CHI CHICAGO 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Predpoklady, že v zápase padne dosť gólov vyšli. Ale nečakalo sa, že hostia z „veterného mesta“ zvíťazia tak výrazne. Pritom Stars dvakrát viedli. Zápas sa „zlomil“ v 39. minúte, keď Patrick Kane v presilovke dostal Chicago do vedenia 3:2. Výborný zápas má za sebou Marián Hossa. „Jastrab“ s číslom 81 strelil dva góly a spolu šesťkrát skúšal pozornosť Kariho Lehtonena v bráne Dallasu.

Perličky:
* Dallas nevedel využiť šesť presiloviek (Chicago je na 1. mieste v úspešnosti v oslabeniach).
* Prvou hviezdou zápasu bol so štyrmi asistenciami Patrick Sharp, druhou Hossa.
* Na strely vyhral Dallas 33:31.

PHX PHOENIX - WSH WASHINGTON 4:3s (1:0, 0:3, 2:0, 1:0)

V Arizone sa odohral divoký, tvrdý, ale nanajvýš zaujímavý zápas. V bráne hostí sa objavil Michal Neuvirth. Úvodným strelcom bol v 10. minúte domáci kapitán Shane Doan. Potom sa rozbehol gólostroj Capitals, ktorí tromi gólmi otočili vývoj zápasu. Do konca tretej tretiny chýbalo tri a pol minúty, keď domáci Korpikoski znížil na 2:3. V 59. minúte prišla opäť chvíľa muža zápasu. Shane Doan svojim druhým presilovkovým gólom v zápase poslal zápas do predĺženia. V ňom gól nepadol a Coyotes napokon boli úspešnejší v nájazdoch.

Perličky:
* Štyri zo šiestich gólov základnej hracej doby padli z presiloviek.
* V samostatných nájazdoch sa trafili iba domáci – Vermette a Boedker, Grabovski ani Ovechkin neskórovali.
* Phoenix prerušil washingtonskú sériu štyroch víťazstiev.

LAK LOS ANGELES - VAN VANCOUVER 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

V „meste anjelov“ sa čakal vyrovnanejší zápas, aj keď výsledok je pre Vancouver trochu krutý. Skóre otvoril domáci Jordan Nolan. V poslednej minúte úvodnej tretiny zvýšil na 2:0 pre LA Tyler Toffoli. Hráč, ktorý prišiel do tímu Kings z farmy iba pred týždňom, sa napokon stal hráčom večera. 21-ročný útočník prihrával na tretí gól Kráľov (strelil ho M. Richards) a napokon sám uzavrel skóre zápasu svojím druhým gólom. Bratia Sedinovci ako keby ani neboli na hracej ploche. Iba štatistika mínus dva oboch „prezradila“...

Perličky:
* Tyler Toffoli odohral tri zápasy a vo všetkých bodoval.
* Brankár Roberto Luongo (VAN) bol po štvrtom góle (v 33. min) striedaný. Mal „neúspešnosť“ zásahov 77,8.
* Útočník Mike Richards (LA) mal bilanciu 1 G +2 A.