MS 2015: Fínsko so štvrtou nulou v rade, Rusko znova úradovalo!

10. 05. 2015, 11:36 » Mistrovství světa - Autor: Daniel Bohunický

Majstrovstvá sveta 2015 majú za sebou ďalší hrací deň, po ktorom majú všetky tímy na konte po 5 (niektoré aj 6) odohraných zápasov. Tabuľkové postavenie tímov v skupinách tak pomaly naberá finálnu podobu a predpovedá najpravdepodobnejších účastníkov štvrťfinálových zápasov.

Rusko sa včerajším 7-gólovým koncertom proti Bielorusku posunulo na 1.miesto skupiny B. Ruská zborná si bezproblémovo so súperom poradila, pričom až šiesti ruskí hráči zaznamenali štatistiku 1+1 - Kovalchuk, Tarasenko, Dadonov, Malkin, Panarin a Shipachyov. Postupujúcimi zápasmi sa tak mužstvo dostáva do ešte lepšej formy. Bielorusko sa prepadlo na 4.miesto skupiny, avšak s 3-bodovým náskokom pred Slovenskom, čo im dáva stále veľmi reálnu šancu na postup.

Tím s javorovým listom na hrudi sa prekvapivo nadrel na víťazstvo proti krajine galského kohúta. Hoci Kanada viedla po dvoch tretinách pomerom 3:1, Francúzi dokázali dvoma gólmi z tretej tretiny za menej ako jednu minútu zrovnať na 3:3. Kanadskému výberu víťazstvo zaistil presilovkový gól z hokejky Jorada Eberleho, čo tímu upevnilo prvenstvo v tabuľke skupiny A s dvojbodovým predstihom pred Švédskom, ktoré navyše odohralo o jeden zápas viac.

Fíni aj vo štvrtom zápase za sebou dokázali triumfovať bez inkasovaného gólu. Dlho vyrovnaný zápas, ktorý divákom ponúkol množstvo gólových šancí na oboch stranách, sa zlomil až v tretej tretine. Slováci sa pokúšali aspoň o vyrovnanie zápasu, no presný zásah dodal fínskym reprezentantom ešte viac sebavedomia. Fíni druhým gólom potrestali vynútené otvorenie hry Slovenska. Gólom do prázdnej bránky spečatili víťazstvo 3:0 Leo Komarov. Fínsku tak patrí 2. miesto skupiny B. Slovákom sa prehrou postup na míle vzdialil. Teraz potrebujú bodovať proti silnému Rusku a húževnatému výberu USA.

Zápas medzi Rakúskom a Lotyšskom nemal pre ani jeden z dvojice tímov významnú hodnotu. Hoci Lotyši triumfovali po predĺžení zásluhou Daugvinsa, oba celky sú už definitívne mimo hry o postup do štvrťfinále. Za zmienku stojí výborná forma lotyšského reprezentanta Laurisa Darzinsa, ktorý v priebehu 6 odohraných zápasov nazbieral už 8 bodov (3+5).

Nóri po víťazstve nad Slovenskom stále živili teoretickú nádej na postup do štvrťfinále. Tú im však včera nemilosrdne rozdrvilo Dánsko, ktoré triumfovalo nad Nórmi v pomere 4:1. Nóri tak definitívne prišli o akúkoľvek šancu na postup do vyraďovacích bojov.

Posledný zápas hracieho dňa ponúkol veľkolepé predstavenie, ktorého aktérmi boli Švédi a Švajčiari. Dynamické a atraktívne stretnutie ponúklo divákom veľmi vyrovnaný hokej plný gólových šancí a pestrých súbojov. Do vedenia sa síce dostali Švédi zásluhou Lindholma, no po 34 sekundách hry v tretej časti Švajčiari vyrovnali vďaka Bodenmannovi. Zápas dospel do predĺženia, v ktorom po diskutabilnom vylúčení švajčiarskeho hráča využil presilovú hru Filip Forsberg.